I mi smo dio nacionalne kampanje „I ja želim čitati“

Od školske godine 2019./2020. naša škola uključila se u nacionalnu kampanju pod nazivom „I ja želim čitati“ koju već treću godinu za redom organizira Hrvatsko knjižničarsko društvo s ciljem promicanja svijesti o teškoćama čitanja i problemima koje one sa sobom mogu donijeti. Uz njih, suorganizatori ove kampanje su: Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, sedam Komisija HKD-a, Knjižnice grada Zagreba, Edukacijsko rehabilitacijski fakultet, Hrvatsko logopedsko društvo, Hrvatska udruga za disleksiju i brojne druge ustanove. Kampanja okuplja veliki broj sudionika: veliki broj osnovnih i srednjih škola, fakultete, razne udruge, institucije, nakladnike, državne i gradske urede.

Cilj ove dugogodišnje kampanje je upozoriti hrvatsku javnost na probleme osoba s teškoćama čitanja i disleksijom, nedostatak sustavnog i organiziranog istraživanja teškoća čitanja te slabu i nedostatnu produkciju građe lagane za čitanje. Osobe s teškoćama čitanja i disleksijom imaju različite jezično-govorne teškoće koje se očituju u brzini, točnosti i razumijevanju pročitanoga. Hrvatsko logopedsko društvo donosi podatak o svakom desetom učeniku koji ima teškoće čitanja, a tu istu djecu usputno prate i problemi s učenjem tijekom cijelog školovanja. Ukoliko se navedene teškoće ne dijagnosticiraju na vrijeme, iste mogu dovesti do odustajanja od učenja i utjecati negativno i na ostale vidove života.

Uključivanjem u navedenu kampanju, naša škola će od ove godine organizirati informativne izložbe o disleksiji i teškoćama čitanja te provoditi radionice za djecu sa disleksijom i teškoćama čitanja.  Osim toga stručni suradnici u suradnji s edukacijskim rehabilitatorima iz posebnog razrednog odjela, voditi će projekt KONačno čiTAM – KONTAM, koji uključuje učenike četvrtih razreda koji imaju teškoća u ovladavanju čitanja. Detaljnije informacije o projektu uskoro će biti objavljene na web stranici naše škole.

PROJEKT KONTAM.pdf

110 godina OŠ Žitnjak