Knjižnica OŠ Žitnjak

ČETVRTAK            14. 00 - 19. 00

PETAK                      9. 00 - 14. 00

O školskoj knjižnici OŠ Žitnjak

Nasreću sačuvana, stara spomenica škole zabilježila je datum  1. listopada 1911. kad su se otvorila vrata niže pučke škole u naselju Žitnjak-Petruševec u Zagrebu.
Prva školska godina u novoj školi započela je 2. listopada 1911. Ukupan broj djece koja su tog dana upisani u školu  i sjeli u klupe bio je 35. Nakon osam dana grad je dodijelio prva novčana sredstva za nabavu knjiga za knjižnicu.

U Imovniku Pučke škole Žitnjak od 18. siječnja 1912. piše da knjižnica posjeduje 12 knjiga koje vrijede 33 krune i 90 filira. Tijekom školske godine 1958. / 59., točnije 16. prosinca 1958. useljeno je u novu montažnu zgradu. Škola u rujnu 1959. dobiva ime Osnovna škola "Đuro Đaković", a Spomenica iz 1963. / 64. bilježi: »Knjižnica je smještena u dva ormara u hodniku. Knjiga ima oko 700  za učenike i nastavnike, ali u slabom stanju i malo ima onih knjiga koje trebaju Školi«.

Uvjeti za bilo kakav normalan rad knjižnice nisu postojali. Knjige su bile u ormarima, nije bilo mogućnosti da korisnici pogledaju što ih zanima. Bez obzira na stiješnjen prostor knjižnica se polako bogatila novim lektirnim naslovima i referentnom građom.

1991.škola mijenja ime u Osnovna škola Žitnjak.

Izgradnja nove školske zgrade OŠ Žitnjak počela je 1997. godine uz potporu poglavarstva grada Zagreba. Nakon tri godine gradnje, 11. rujna 2000. zazvonilo je školsko zvono u novoj zgradi i 630 učenika razvrstanih u 25 razrednih odjela započinje nastavu u novim prostorima. Knjižnica dobiva uređen, suvremen prostor od 120 m2 i spremište. Nova je oprema bila  dostupna korisnicima – računala za učenike i učitelje, projektor, grafoskop, pijanino, televizor. Knjižnični fond se polako popunjava (vlastita nabava, otkup MZOŠ i Grada Zagreba, pokloni). Dotrajale, uništene i izgubljene knjige redovito se otpisuju, a prema mogućnostima nabavljaju nove. Za sve to brine knjižničar i prof. Dragutin Čavlović.

Cjelokupan knjižnični fond unesen je 2004. godine u računalni program za knjižnice Metel Win što je unaprijedilo i osuvremenilo rad knjižnice.

Nažalost, zbog potrebe preraspodjele prostorija, 2016. školska knjižnica seli u znatno manji prostor nekadašnje zbornice, dok knjižničarsko mjesto sa zaduženjima preuzima Margareta Milačić, prof. Sadašnji fond broji oko 7500 knjiga i dvjestotinjak primjeraka AV građe.

Školska knjižnica OŠ Žitnjak slovi kao mali centar raznih događanja. Mjesto gdje se čitaju, posuđuju i vraćaju knjige, ali i održavaju razne aktivnosti: nastavni i izvannastavni programi, predavanja, prezentacije, pripovijedanje i čitanje priča, projekti, kvizovi, gostovanja, razne radionice, nastupi itd. Neki od već prepoznatljivih izvannastavnih aktivnosti u školi čije je sjedište školska knjižnica su: natjecanje Čitanjem do zvijezda, LiDraNo, Kultura moja avantura, Daj šapi glas!, Pusti brigu, čitaj knjigu itd.

Najmanje što možemo pružiti našim učenicima je pažnja i pomoć pri razvijanju jednog od osnovnih alata za život, a to je komunikacija. Čitanje, kao neprocjenjivo važan i ključan faktor pri sporazumijevanju  i snalaženju u raznim okolnostima važnim za egzistenciju, zahtijeva kvalitetne projekte namijenjene učenicima s teškoćama u čitanju, ali i skupinama koje jednostavno nisu razvile takve navike kao i redovitim čitačima u svrhu daljnjeg razvoja.

Uz uspješnu suradnju s gradskom knjižnicom S.S Kranjčevića, Romskom knjižnicom Kali Sara, Etnografskim muzejom i brojnim drugim institucijama, trudimo se ostvariti što kvalitetnije sadržaje i aktivnosti ne samo unutar same škole već i izvan nje.

Knjižnica je mjesto kojem je svrha omogućiti ugodan boravak uz zanimljive sadržaje kojima je glavni cilj razvijati kod djece kreativnost i obrazovanje za život.

Margareta Milačić, prof

knjiznica.txt