The World of English

September

Draga djeco i roditelji,

od ove ćete školske godine moći na web stranicama OŠ Žitnjak pročitati razne zanimljivosti o kulturi, običajima, glazbi, povijesti, književnosti i umjetnosti Engleske.

Jeste li znali da riječ "Engleska" dolazi od engleske riječi "Angle-land" ili "Angli" ili "Angles" ? (pleme koje je prešlo Sjeverno more i naselilo se na istoku i sjeveru).

Iako se čini da znamo puno činjenica o toj zemlji, jer naravno, tko nije čuo o kraljevskoj obitelji, legendarnom Londonskom taksiju, Big Benu i ispijanju čaja točno u 17 sati? Ipak ima još bezbroj fantastičnih zanimljivosti. Sigurno niste znali da je, kako bi uopće postali vozač taksija u Londonu, potrebno barem 2 do 4 godine treniranja i učenja. Vozač mora naučiti napamet više od 25 000 ulica i još 20 000 gradskih simbola i naravno ne smije koristiti gps. Kako bi dobio licencu za vožnju vozač je obavezan pristupiti ispitu koji se zove The Knowledge a taj iznimno zahtjevan i težak test prođe svaka peta osoba.

Mislili  ste da je engleski jezik u Engleskoj bio oduvijek i službeni jezik? No povijest nam govori da baš i nije bilo tako. Zapravo je francuski jezik bio službeni i to skoro 300 godina, preciznije od 1066 do 1362. Zanimljivo je da se većina engleskih kraljeva u to doba  nije služila engleskim već francuskim jezikom.

Jeste li znali da je poplava piva 1814. godine usmrtila 8 ljudi? U lokalnoj pivovari na Tottenham Court Roadu puknuo je veliki spremnik, tako da se oko 1.470.000 litara piva izlilo na susjedne ulice. Velika količina piva potopila je podrume i uzrokovala smrt osam ljudi. Oni su se ili utopili u pivu ili su stradali od vala koji je rušio slabo sagrađene kuće.

Kao što vidite neobičnih zanimljivosti o Engleskoj ne manjka a u listopadu nastavljamo s uzbudljivim i poučnim temama.

objavio: Melani Mamut   datum: 30. 9. 2022.

« Svibanj 2024 »