Travanj/Aprile

AMERIGO VESPUCCI

Amerigo Vespucci je bio talijanski moreplovac, trgovac, kartograf i istraživač po kojem je Amerika dobila ime. Rođen je u vrlo imućnoj i uglednoj obitelji, 1454. godine u Firenci, u Italiji. Prezime Vespucci potječe od talijanske riječi vespa što znači osa. Zapravo se zlatne ose pojavljuju na obiteljskom grbu.

Vespucci je već kao mladić bio fasciniran knjigama, putovanjima i geografskim kartama, bio je vrlo dobro obrazovan a obrazovao ga je njegov ujak fra Giorgio Antonio Vespucci, poznati dominikanski redovnik. Kad je imao oko 24 godine dobio je priliku pratiti svog drugog ujaka Guida na putovanjima Evropom. Kasnije se Vespucci zaposlio kao činovnik i trgovački predstavnik kod obitelji Medici, jedne od najjačih svjetskih bankara tog doba.

Tijekom 1490-ih dobio je priliku upoznati i Kristofora Kolumba nakon što se ovaj vratio sa svog putovanja u Ameriku. Ova interakcija dodatno je rasplamsala Vespuccijevu želju za putovanjem oko svijeta.

1499. godine se Amerigo Vespucci pridružio španjolskoj ekspediciji i navodno otkrio ušće rijeke Amazone te istražio istočnu obalu Južne Amerike. No revolucionarna su putovanja zapravo krenula pozivom portugalskog kralja Manuela I.

Njegovo je drugo  putovanje  kad je otplovio iz Lisabona 1501. godine bilo najznačajnije jer je Vespucci shvatio da Amerika nije Indija već Novi Svijet između Evrope i Azije. 1503. godine je ta svoja otkrića i opisao u svom pismu prijatelju i bivšem zaštitniku Lorenzu Perfrancescu Medici. Ti su zapisi ubrzo bili i objavljeni pod nazivom Mundus novus (Novi svijet) što je termin kojeg je osmislio upravo Vespucci.

U to vrijeme su njegova pisma bila vrlo popularna jer je detaljno i slikovito prikazivao život domorodaca. Pisma su prevedena na nekoliko jezika i bila su popularnija i prodavala su se bolje od Columbusovih vlastitih dnevnika.

1503. godine odlučuje se za još jedno putovanje i putuje pod portugalskom zastavom prema Brazilu ali nažalost ne nailazi na nova otkrića.

Povjesničari nisu sigurni je li Vespucci sudjelovao u četvrtom putovanju Amerikom jer o tome nema gotovo nikakvih podataka. Vratio se u Španjolsku te postao španjolski državljanin. O njegovom se privatnom životu zna vrlo malo, samo da je bio oženjen ženom koja se zvala Maria Cerezo te da nije imao djece.

Vespucci je umro u Sevilli, u Španjolskoj 1512. godine.

objavio: Melani Mamut   datum: 28. 4. 2022.

Bell'Italia

Draga djeco i roditelji, budući da već treću godinu za redom Osnovna škola Žitnjak nudi talijanski jezik kao treći izborni predmet zaključili smo da bi bilo zanimljivo otvoriti rubriku pod nazivom talijanski kutak. Pitate se što ćete saznati jednim klikom na kutak? Pa saznat ćete neke zanimljivosti iz talijanske povijesti, kulture i tradicije. Svaki će mjesec biti posvećen jednoj temi a ima ih zaista bezbroj; od slikarstva, kulinarstva, umjetnosti, mode, povijesti, glazbe itd.

Npr. Jeste li znali?

• Talijanski spada u grupu pet jezika koji se u posljednja 2 desetljeća najviše poučavaju u školama svijeta (uz engleski, njemački, španjolski i francuski)
  • Službeni je jezik Italije, Švicarske, San Marina i Vatikana
  • Jedan od najpoznatijih talijanskih izuma je i kornet za sladoled.
  • U Italiji, nesretan broj je 17, ne 13.
  • 2013. godine je jedan muškarac u Italiji tražio da ga prebace u zatvor iz kućnog pritvora, kako bi pobjegao od svoje žene.
  • Sveučilište u Rimu  jedan je od najstarijih sveučilišta u Europi, a osnovala ga je katolička crkva 1303. godine. Danas, ovo sveučilište nosi ime La Sapienza (znanje) i jedan je od najvećih europskih sveučilišta sa više od 150,000 studenata.
  • Vinograd na hodočasnom putu od Rima do Ortone, posjeduje fontanu iz koje teče crveno vino. Ovo vino je besplatno i dostupno svima.
  • Italija je zemlja s tri aktivna vulkana: Etna, Vezuv i Stromboli.
  • Talijanski ima najveći broj riječi za opisivanje hrane.

Melani Mamut, prof.

« Svibanj 2024 »