preskoči na sadržaj
2021/2022

Veljača/Febbraio

ZA VRIJEME KARNEVALA VRIJEDI SVAKA ŠALA

 

ili kako kaže poznata stara talijanska poslovica, a carnevale ogni scherzo vale.

 

U Italiji se karneval tradicionalno slavi između Bogojavljenja i početka korizme, a vrhunac karnevalskog razdoblja se proteže od Velikog četvrtka do pokladnog utorka,  posljednjeg dana karnevala. Za Katoličku crkvu značenje karnevala bilo je  traženje mogućnosti za razmišljanje i ponovno sjedinjenje s Bogom, iako je, kao i kod drugih katoličkih blagdana, podrijetlo karnevala mnogo starije i datira iz pretkršćanskog, a time i poganskog razdoblja. Nije baš sasvim jasno otkud potječe riječ karneval. Čini se da izraz karneval  potječe od latinskog carnem levare (maknuti meso) što znači da se na pokladni utorak moralo dovršiti meso u smočnici jer se tijekom korizme meso nije smjelo jesti.

Druga pretpostavka jest da riječ karneval potječe iz latinskog izraza carnualia ("seoske igre"), ili čak od carrus navalis ("brod na kotačima" što daje ideju, između ostalog, o maskiranim plovcima).

 

Venecijanski karneval

Iako se karneval održava diljem Italije, svakako je najpoznatiji na svijetu onaj Venecijanski. Tradicija tog karnevala je zabilježena još 1268. godine iako se danas smatra da je proslava na Trgu Svetog Marka 1162. godine zapravo začetak karnevala jer se obilježavala pobjeda Mletačke Republike nad Akvilejom.

Bogati i siromašni, slavni i anonimni, brodari i ribari, kršćani i Židovi, muškarci i žene, svi koji su bili pod maskama mogli su se pretvarati da su netko drugi te možda dobiti priliku popeti se stepenicama Duždeve palače pozdraviti samog Dužda.

Maske su bile vrlo često zabranjivane zbog kriminala i vandalizma pa su vlasti i crkva puno puta pokušavali zabraniti taj običaj. Da su se Venecijanci zaista voljeli maskirati, dokazuje odredba iz 1608. godine u kojoj se zabranjuje nošenje maski tijekom cijele godine! Tom je odredbom dopušteno maskirati se samo u vrijeme karnevala.

Za vrijeme karnevala Mlečani su se maskirali na različite načine. Uobičajene maske i kostimi bili su ribar, liječnik, astrolog, lovac, seljanka, pekar, mesar, te likovi iz Commedie dell’Arte (Arlecchino, Brighella, Colombina, Pulcinella).

 

Znate li koji je najluđi karneval u Italiji?

Želite li učestvovati u pravoj karnevalskoj voćnoj bitki morate se uputiti u gradić po imenu Ivrea koji se nalazi na sjeverozapadu Italije. Ovo je bitka u kojoj se koriste naranče a ukoliko ne volite to voće možda je bolje da razmislite hoćete li prisustvovati čak i kao gledatelj jer odmak od bitke ne znači da ćete biti na sigurnom. Uglavnom građani ovog grada vole ovu bitku opisivati kao „oslobodilački“ događaj jer se radi o legendi iz 12.stoljeća koja kaže kako je kći jednog mlinara odbila udvaranje jednog okrutnog plemića te mu odrubila glavu i tako oslobodila grad Ivreu njegove tiranije. Bitka narančama je rezervirana za 9 timova od otprilike 4000 ljudi. Natjecatelji nose crne kape ili omote oko glave kako ne bi nastradali. Zanimljivo je da se svake godine preveze 500 tona naranči iz Palerma (Sicilija) u Ivreu kako bi borci imali svoje oružje za karneval.




Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Melani Mamut   datum: 23. 2. 2022.

Bell'Italia

 

Draga djeco i roditelji, budući da već treću godinu za redom Osnovna škola Žitnjak nudi talijanski jezik kao treći izborni predmet zaključili smo da bi bilo zanimljivo otvoriti rubriku pod nazivom talijanski kutak. Pitate se što ćete saznati jednim klikom na kutak? Pa saznat ćete neke zanimljivosti iz talijanske povijesti, kulture i tradicije. Svaki će mjesec biti posvećen jednoj temi a ima ih zaista bezbroj; od slikarstva, kulinarstva, umjetnosti, mode, povijesti, glazbe itd.

Npr. Jeste li znali?

  • Talijanski spada u grupu pet jezika koji se u posljednja 2 desetljeća najviše poučavaju u školama svijeta (uz engleski, njemački, španjolski i francuski)
  • Službeni je jezik Italije, Švicarske, San Marina i Vatikana
  • Jedan od najpoznatijih talijanskih izuma je i kornet za sladoled.
  • U Italiji, nesretan broj je 17, ne 13.
  • 2013. godine je jedan muškarac u Italiji tražio da ga prebace u zatvor iz kućnog pritvora, kako bi pobjegao od svoje žene.
  • Sveučilište u Rimu  jedan je od najstarijih sveučilišta u Europi, a osnovala ga je katolička crkva 1303. godine. Danas, ovo sveučilište nosi ime La Sapienza (znanje) i jedan je od najvećih europskih sveučilišta sa više od 150,000 studenata.
  • Vinograd na hodočasnom putu od Rima do Ortone, posjeduje fontanu iz koje teče crveno vino. Ovo vino je besplatno i dostupno svima.
  • Italija je zemlja s tri aktivna vulkana: Etna, Vezuv i Stromboli.
  • Talijanski ima najveći broj riječi za opisivanje hrane.

 

                                                                                                                                                                                                Melani Mamut, prof.

 

 

 


Upisi u srednju

Upisi u prvi razred


BIOSIGURNOST I BIOZAŠTITA


Izložba

Instagram – Wikipedija

Virtualna izložba likovnih radova učenika OŠ Žitnjak




JELOVNIK

Motivacija za učenje

Priloženi dokumenti:
46864.pptx


U slučaju potresa

Obavijesti

Telefoni za psihološku pomoć


Priručnik

Priručnik Zagreb za zdravlje mladih


Tražilica



Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji





preskoči na navigaciju