Terenska nastava - London

Terenska nastava učenika OŠ Žitnjak, razredi od 5. do 8.

Voditelji: profesorica Marija Zubec i profesorica Melani Mamut

NAŠA LONDONSKA AVANTURA

Ove su godine u veljači učenici (5.-8.razreda) Osnovne škole Žitnjak u pratnji i organizaciji profesorice informatike Marije Zubec te profesorice engleskog i talijanskog jezika Melani Mamut otputovali na petodnevni izlet u London.

Prvi smo se dan sastali u zagrebačkoj zračnoj luci u 12:30 te smo krenuli  za London u 14:45 a stigli u 16:00 tako da je prvi dan prošao u putovanju avionom i podzemnom željeznicom.  Učenici su bili oduševljeni jer je većina po prvi puta letjela avionom a i mnogi učenici nisu nikad vidjeli podzemnu željeznicu. Navečer smo stigli u hostel koji je bio smješten kraj rijeke Temze, imali smo večeru i noćenje a neki su učenici bili čak i odmorni za kratku šetnju.

Drugi je dan uslijedilo pravo razgledavanje grada. Nakon doručka smo otišli prema stajalištu double decker autobusa i razgledali centar grada: Trafalgar Square, Piccadilly Circus, Leicester Square, St.Paul's Cathedral, Covent garden... Poslijepodne smo se šetali po Leicester Squareu na kojem se nalazi najveća Lego trgovina u Europi  te smo otišli do Piccadilly Circusa, omiljenog sastajališta londončana. Poseban doživljaj su bile ogromne reklame na zgradama koje noću osvjetljavaju trg. U hostelu smo imali večeru i noćenje.

Treći je dan bio posvećen muzejima. Nakon doručka smo prvo prošetali do najvećeg londonskog parka, Hyde parka, prema slavoluku Wellington Arch pa dalje do Buckinghamske palače, službene rezidencije Kralja Karla III i kraljevske obitelji. Također smo prisustvovali ceremoniji smjene kraljevske straže. Nastavili smo šetnju kroz St James park stražnjom stranom Downing streeta, rezidencije britanskog premijera, prema tornju sa satom Big Ben, jednom od najpoznatijih gradskih simbola. U sklopu kompleksa uz toranj se nalaze Westiminsterska palača u kojoj je smješten britanski parlament te Westimnsterska opatija.

Poslijepodne smo posjetili dva muzeja. Science museum (Muzej znanosti) i National History museum (Prirodoslovni muzej). U prvom smo putovali kroz stoljeća tehnološkog razvoja,  a u drugom smo putovali u središte zemlje, isprobali sobu za potrese te se divili ogromnom Tyranosaurusu Rexu.

Četvrti smo dan šetali obalama rijeke Temze, prešli smo preko najpoznatijeg mosta Tower bridge do najstarijeg dijela grada, tvrđave Tower of London te uživali u polusatnoj vožnji brodom rijekom Temzom a poslijepodne smo odlučili ići u trosatni shopping u zoni Oxford streeta. Neki su poslijepodne proveli u pubu, neki su htjeli isprobati londonski Mc'Donalds, a neki su se odvažili i kušali tradicionalno jelo Fish and Chips. Uglavnom na kraju dana svi su bili oduševljeni što kupovinom suvenira što kupovinom odjeće.

Zadnji smo dan posvetili Greenwichu, dijelu grada s velikim parkom kroz koji prolazi nulti meridijan i poznatom Zvjezdarnicom. Posjetili smo i Nacionalni pomorski muzej koji ima zaista impresivnu zbirku modela brodova i pomorskih karata. Nakon razgledavanja krenuli smo u londonsku zračnu luku te se pozdravili s ovim predivnim velegradom nadajući se da ćemo imati još koju priliku opet ga posjetiti.

objavio: Matej Cvetko   datum: 8. 5. 2024.

« Svibanj 2024 »