Ostanimo odgovorni

DRŽAVNI STRUČNI SKUP ZA NASTAVNIKE I UČITELJE FIZIKE
Poučavanje i učenje fizike: inovacije i izazovi
Vodice, 3. – 4. travnja 2024.

Siniša Režek, prof. savjetnik
Pohlepna (Pitagorina) čaša kroz STEAM

Cilj ove radionice je predstaviti pokus višestruke namjene: nastavnicima i učenicima na zanimljiv način približiti dio fizike, potaknuti na logičko razmišljanje, predviđanje, otkrivanje i zaključivanje, a na kraju svega i zabavu. Radionica olakšava razumijevanje temeljnih fizikanih pojava i pojmova s kojima se i svakodnevno susrećemo. Učenicima će radionica biti uvod u svijet fizike u sedmom razredu, a učenicima koji razmatraju teme hidrostatike može poslužiti i kao dopuna gradivu. Tijekom radionice nastavnici će izvoditi pokuse Pitagorinom čašom i rješavati problemske zadatke vezane uz taj pokus, a suradničkim radom dolaze i do objašnjenja fizikalnih pojava. Aktivnosti koje će biti prezentirane sadrže elemente za sveobuhvatan STEAM projekt. Za znanost – razumijevanje tlaka; za tehnologiju – konstrukcija odvoda, za tehniku i umjetnost – izrada Pitagorine čaše, za matematiku – mjerenje i izrezivanje potrebnih dijelova konstrukcije.

objavio: Matej Cvetko   datum: 8. 4. 2024.