2022-10-23 12:00:22 Settembre 2022
LEGENDA O CAPPUCCINU
Prvo nešto o kavi😊
Jeste li znali da je kava zapravo voće? Odnosno crvena bobica koja raste na stablu.
Kako i kad kava uopće stiže u Italiju? 1570. godine Mlečani dovoze kavu u Veneciju zajedno s duhanom. Zanimljivo je da je polovicom 17. stoljeća otvorena u Veneciji prva kavana a oko 1760. godine u Veneciji je postojalo više od 200 kavana. Budući da je kava dolazila iz muslimanskih zemalja mnogi konzervativniji talijanski vjernici su zahtijevali od Pape da je zabrani jer su je smatrali pićem nevjernika. Međutim to se nije dogodilo jer je Papa Clement VIII htio, da se prije zabrane, ipak isproba taj napitak. Nakon što je isprobao kavu odlučio je da zabrane neće biti. U Italiji je ispijanje kave način života, te je ovaj napitak izuzetno važan u svakodnevnom životu Talijana bilo da se radi o espressu, macchiatu ili cappuccinu. Možda se nama čini neobično no Talijani imaju vrlo stroga pravila po pitanju izrade espressa. Sam espresso sadrži oko 7g kave, gotov je za 25 sekundi, priprema se u aparatima za espresso kavu te se može piti tijekom cijelog dana.
Što se tiče cappuccina postoji razlika u odnosu na espresso jer se on pije samo tijekom jutra (preciznije do 11 sati) i Talijani nikad ne konzumiraju cappuccino nakon ručka ili večere.
Mnogi ni ne znaju da se zapravo riječ cappuccino odnosi na redovnike- franjevce kapucine - osnovane u Italiji 1525. godine.
Postoji više verzija ili bolje reći legendi o nastanku ovog omiljenog napitka no najzanimljivija je ona o redovniku iz reda franjevaca Marcu d'Avianu kojeg je Papa Innocenzo XI poslao u Beč 1683. godine. Kad je svećenik stigao u grad, ušao je u jednu od kavana i naručio kavu, no kava je bila tako jaka i gorka da je tražio od konobara malo mlijeka da ju razblaži. Kad je konobar uočio da je taj novi napitak postao iste boje kao što je bila i svećenikova odora (Habit) sa bijelim konopcem oko struka, uskliknuo je: „Kapuziner!“. Ostalo je povijest… |
Osnovna škola Žitnjak Zagreb |