Edukacijom do znanja i prihvaćanja

U sklopu projekta „Edukacijom do znanja i prihvaćanja“, u četvrtak, 02.12.2021. 25 naših učenika 6., 7. i 8. razreda u pratnji učitelja (Vesna Horvat-Kovačec prof., Mateo Duvnjak, prof., Margareta Milačić knjižničarka, Katarina Matić studentica na praksi) uputili u „Kali Saru“ – nevladinu organizaciju Roma u Republici Hrvatskoj. Tamo su imali prilike sudjelovati u zanimljivoj radionici o romskim poslovicama. Brojne su životne mudrosti koje smo tamo čuli, samo neke od kojih su sljedeće:

O lachipen mangel lachipen. – Dobrota priziva dobrotu.

• I dar ni avel avrial, avel andral. – Strah ne dolazi izvana, nego iznutra.
  • Kon lachipen kerel, brakhel les o Del. – I nebo štiti one koji čine dobro.

Osim poslovica, o životu nam je govorio i Veljko Kajtazi, zastupnik nacionalnih manjina u Hrvatskom saboru – našim učenicima se obratio u Središnjoj knjižnici Roma, koja je prva te ujedno i jedina takva u Europi. Našim učenicima pričao je zanimljivosti iz svoga života, ukazao na važnost tolerancije te govorio o romskim imenima i riječima. Gospodin Kajtazi je motivirao naše učenike da ustraju u obrazovanju, da se trude i da uče – te je istaknuo koliko je važno biti dobar čovjek.Biti Rom na romskom jeziku znači biti čovjek, i to je još jedna važna poruka koju nosimo sa sobom iz „Kali Sare.“

I naši učenici kažu da im je bilo zanimljivo i ugodno: „meni je bilo jako zabavno i poučno. Naučila sam da nas izreke prate kroz život“; „naučio sam da su Romi jednako važni kao i svi“, „bilo nam je jako zabavno i željeli bi još dolaziti“ – na što sve odgovaramo potvrdno te se radujemo daljnjoj suradnji s „Kali Sarom“ – kako našem odlasku k njima, tako i njihovom dolasku k nama u Osnovnu školu Žitnjak!

fotogalerija

Izvjesce_o_terenskoj_nastavi_-_Kali_Sara.docx (14.56 KB)
Tekst_(1) (9.65 KB)

objavio: Katica Kušan   datum: 10. 12. 2021.

JELOVNIK STUDENI 2021..docx

« Srpanj 2022 »