I JA ŽELIM ČITATI

Osnovna škola Žitnjak uključila se u nacionalnu kampanju za osobe s teškoćama čitanja i disleksijom „I JA ŽELIM ČITATI“.

Kampanja ima za cilj informirati, educirati i senzibilizirati širu javnost o teškoćama, problemima i potrebama  osoba  s disleksijom  koje  ne  mogu čitati standardni crni tisak. Stoga se ovom kampanjom želi postići izmjena Zakona o autorskom pravu i srodnim pravima (NN 167/03 čl.86) što bi omogućilo veću dostupnost knjiga posebno uređenih i prilagođenih teškoćama osoba s disleksijom.

Hrvatska udruga za disleksiju izvještava kako u osnovnim školama 30 000 učenika ima disleksiju, kao jednu od teškoća učenja koja najznačajnije doprinosi školskom neuspjehu.

S obzirom na teškoće s kojima se susreće ova skupina učenika tijekom obrazovanja, veliki problem predstavljaju knjige koje su pisane na neprimjeren način i onemogućavaju uspješno čitanje, a samim time i postizanje obrazovnih ciljeva.

Iz tog razloga i Osnovna škola Žitnjak uključila se u nacionalnu kampanju na način da će školska logopedinja održati niz predavanja i radionica  za učitelje, učenike i roditelje te ih pokušati senzibilizirati za probleme i potrebe skupine učenika s disleksijom i teškoćama čitanja.

U hodniku škole kao dio stalne postave izložen je plakat o disleksiji koji opisuje karakteristike, simptome i  uzroke disleksije te drugih povezanih teškoća (npr. disgrafija).

Za vrijeme trajanja same kampanje dodatno je izložen i plakat „I JA ŽELIM ČITATI“  koji na pristupačan način dodatno pojašnjava navedene ciljeve.

Marijana Mlinarević, prof. def. logoped., mentor

Nacionalna_kampanja.doc (3.23 MB)

objavio: Marijana Mlinarević   datum: 8. 2. 2017.

ERASMUS

MOJ RAZRED